🚚 DOPRAVA ZDARMA pre všetky internetové objednávky nad 39 €! Nakupujte bez stresu, na vrátenie tovaru máte až 100 dní!

Rady a tipy na údržbu vašich zvrškov 

Polyesterové tričko, bavlnená polokošeľa, flanelová košeľa alebo bunda z imitácie semišu, každý má rád niečo iné... Avšak, všetky tieto materiály si vyžadujú osobitnú starostlivosť. Práve preto sme si pre vás pripravili krátky súhrn s tipmi a radami pre pranie, sušenie a žehlenie vašich kúskov, aby vám vydržali čo najdlhšie a zároveň, aby ste si ušetrili čas! 

Poradíme vám s údržbou vašich tričiek
Flísové oblečenie je ľahké na údržbu
Vytrieďte si oblečenie podľa farieb

Slovník pracích symbolov

Predtým, než začneme s radami pre údržbu podľa materiálu, si pripoňme najčastejšie pracie symboly:

Maximálna teplota prania 30 stupňov a ručné pranie
Sušenie v sušičke alebo nie
Nie je možné žehliť alebo žehlenie maximálne na 110 stupňov
Maximálna teplota žehlenia 150 alebo 200 stupňov

100 % bavlna

Bavlna je látka, ktorá sa vyrába z bavlníka. Tento materiál sa ľahko udržiava, vyžaduje si jednoduché pranie v práčke na 30 stupňoch v prípade farebných látok, a dokonca aj pri 90 stupňoch v prípade bielych látok. Z bavlny u nás vyrábame predovšetkým polokošele, košele, tričká, tielka, ale aj pyžamá. Sú veľmi ľahké, príjemne sa nosia a zaručujú jednoduchú udržbu. 

Bavlna sa môže prať aj pri vyššej teplote

100 % polyester

Polyester je syntetická tkanina, ktorá je vo veľkej miere využívaná v textilnom priemysle. Polyesterové výrobky sú pevné a ľahké, rýchlo schnú a prakticky nevyžadujú žiadne žehlenie (práve preto sú tak obľúbenou voľbou pre tričká na šport). Pre tých, ktorí si ich chcú predsalen vyžehliť,  je potrebné tak spraviť naruby na nízkej teplote, aby sa tkanina nespálila.

Rešpektujte 30 stupňovú teplotu pre polyester

Flís

Flís je materiál, ktorý sa ľahko udržiava, a ktorý netreba vôbec žehliť. Veľmi dobre znáša pranie v práčke na 30, dokonca aj na 40 stupňoch. Treba sa iba vyhnúť veľmi silnému odstreďovaniu. Z flísu u nás vyrábame predovšetkým flísové mikiny a flísové svetre

Flís nežehlite ani nedávajte do sušičky

Bavlna/polyester

Táto kombinácia je veľmi obľúbená, nakoľko sa v nej snubuje mäkkosť bavlny a odolnosť polyesteru. Údržba tejto zmesy je jednoduchá, stačí ju prať na 30 stupňoch, normálne sušiť a žehliť na strednej teplote.

Jednoduchá údržba na strednej teplote

Akryl

Akryl sa perie v práčke na 30 stupňoch, do práčky môžete pridať aj aviváž počas pláchania, čo odstráňuje statickú elektrinu. Tento materiál sa nežehlí a u nás z neho vyrábame predovšetkým svetre
Akryl nežehlite ani nedávajte do sušičky

Denim

Denim, ktorý sa používa predovšetkým na výrobu ríflí a búnd, sa neperie na teplote vyššej ako 30 stupňov, pretože by sa látka mohla zbehnúť a vyblednúť. Pokiaľ ide o sušenie, odporúčame sušenie pri nízkej teplote a žehlenie na strednej teplote.

Rifle ani rifľové bundy neperte pri vysokej teplote

Vlna

Najlepšia technika na pranie vlny je tá najistejšia, čo znamená ručné pranie vo vlažnej vode s jemným pracím prostriedkom určeným na jemnú bielizeň. Tento materiál sa suší na čerstvom vzduchu a nežehlí sa. 

Vlna je veľmi jemná, uprednostnite ručné pranie

Syntetické materiály

Výhodou syntetických materiálov sú ich technické vlastnosti, ako napríklad pružnosť, odolnosť a vodoodpudivosť... Veľmi ľahko sa udržiavajú, perú sa pri teplote 30 stupňov, žehlia a sušia sa na nízkej teplote. 

Vyhnite sa vysokým teplotám pre umelé materiály

Imitácia semišu

Imitácia semišu, ktorá je na dotkyk veľmi jemná, si vyžaduje veľa údržby a opatrnosti. V žiadnom prípade sa nesmie žehliť ani sušiť v sušičke. V našej ponuke nájdete tento materiál predovšetkým v podobe búnd.

So semišom buďte opatrne

Imitácia kože

Imitácia kože je syntetická textília, ktorá v podstate napodobňuje kožu. Môžete ju prať v práčke na 30 stupňoch, avšak vyvarujte sa sušeniu v sušičke a tento materiál nežehlite.

 
Imitáciu kože nežehlite ani nedávajte do sušičky

Inšpirujte sa

Flanel, imitácia ovčieho rúna, molton, viskóza a taft

Flanel, mäkký materiál s jemnými chĺpkami, ktorý výborne udržiava teplo, sušte najlepšie na čerstvom vzduchu. 

Pokiaľ ide o imitáciu ovčieho rúna, veľmi často má flísovú úpravu. Vďaka tomu je práve mäkký a teplý na dotyk. Molton je jemný, veľmi mäkký a teplý. Viskóza má rovnaké vlastnosti ako bavlna, je vzdušná, absorpčná a osobitne mäkká pre pokožku. Taft je zasa jemnejší a pôsobí luxusnejšie. Je odvodený od hodvábu, avšak napriek jemnému vzhľadu je dosť pevný. 
Všetky tieto materiály sa perú na 30 stupňoch, môžu sa však prať aj v práčke na jemnom praní, aby sa chránila tkanina. Nie je potrebné ich sušiť v sušičke a treba ich žehliť na strednej teplote.
Ak hľadáte ďalšie rady pre údržbu vášho oblečenia, prečítajte si aj náš článok 10 trikov ako odstráňiť škvrny z oblečenia.
Stredná teplota 30 °C je ideálom


Prečítajte si aj naše ďalšie články

    Vyberte si veľkosť

      Aktualizovali sme naše veľkosti, aby sme vám uľahčili výber. Pozrite si našu pred objednaním!