🚚 DOPRAVA ZDARMA pre všetky internetové objednávky nad 39 €! Nakupujte bez stresu, na vrátenie tovaru máte až 100 dní!

Ako skombinovať rôzne farby a vyzerať čo najlepšie


Či už túžite po tmavých zimných tónoch, alebo si chcete svoj šatník na jar či jeseň obohatiť inými farbami, musíte si byť pri ladení farieb v oblečení istý. Pre ženy je to väčšinou o niečo jednoduchšie, pretože nemajú zábrany hrať sa s farbami, ale pre mužov môže byť veľkým krokom prijať živšie tóny. Vždy bol vo vás skrytý strach, že to neurobíte správne? Je tomu koniec! Tento článok vám pomôže zladiť farby vo vašom oblečení, aby ste mohli vyjsť von s úplnou istotou. Všetko, čo potrebujete vedieť, je pár základných pravidiel.

Majte na pamäti tri základné farby

Zapamätajte si tieto dve „pravidlá troch“

Toto nie je hodina matematiky, nezúfajte, ale zapamätajte si číslo tri, pomôže vám to.

1. Mužský šatník obsahuje spravidla 3 základné farby: sivú, (námornícku) modrÚ a hnedú. Tieto (a ich variácie: modro-sivá, ťavia a béžová) môžete kombinovať, ako sa vám zapáči, a všetky sa hodia k akejkoľvek inej farbe. Sivá je nepopierateľne kráľovnou pre kombinovanie farieb – neexistuje žiadna farba, ku ktorej by sa nehodila.

2. Nikdy sa nepokúšajte kombinovať a nekombinujte viac ako tri farby vo vašom outfite. Akákoľvek ďalšia farba je príliš riskantná, v jednoduchosti je krása! Ak nie ste zvyknutý nosiť farby, začnite jednou z troch základných farieb a kombinujte ju s niečím trochu živším – hoci len v malom detaile.

Vždy prechádzajte od svetlej k tmavej

Akékoľvek farby si zvolíte, existuje rýchle a jednoduché pravidlo pre úspešný outfit: akokoľvek vrstvíte oblečenie (tričko pod rozopnutou košeľou, mikina alebo sveter), vždy si oblečte najsvetlejšie farby čo najbližšie k telu. Vrstvite tak, že najtmavšie vrstvy budú tie vonkajšie. Rovnako tak máte väčšiu šancu na úspech, ak zvolíte tmavšiu farbu nohavíc s tým, že v hornej časti bude niečo svetlejšie alebo žiarivejšie.

Zapamätajte si tieto dve techniky a vždy budete na správnej ceste

Pozrime sa ďalej spoločne na to, ako zladíme vaše farby. Najjednoduchšie je pozrieť sa na koleso farieb, ktoré uľahčuje párovanie.

Spárujte farby podľa kolesa farieb

Koleso farieb pozostáva z:

> 3 základných farieb: červená, modrá a žltá,
> 3 sekundárnych farieb (vzniknú zmiešaním 2 základných farieb): fialová, oranžová a zelená,
> 6 terciárnych farieb (vzniknú zmiešaním 1 základnej farby a 1 sekundárnej farby): oranžovo-červená, žlto-oranžová, červeno-fialová, modro-fialová a žlto-zelená.

Už sme si ukázali, aké jednoduché je spárovať neutrálnu farbu s niečím svetlejším. Dajte si však pozor na základné (a dokonca aj sekundárne) farby, pretože nie sú nenápadné, a môžu sa ľahko stať krikľavými. Ak uprednostňujete základnú farbu, používajte ju striedmo ako detail alebo ozdobu. A nakoniec, ak chcete umiestniť dve farby na neutrálny tón, musíte sa uistiť, že spolu ladia.
 
Možnosť č.1: Ak hľadáte kontrast, potom sú doplnkové farby vaším priateľom. Dajú sa ľahko rozpoznať. Stačí si vybrať farbu a potom sa na kolese farieb pozrieť na farbu, ktorá sa nachádza priamo oproti nej – napríklad žltá a fialová.

Možnosť č.2: Ak chcete niečo decentné, skúste sa pohrať s odtieňmi. Najjednoduchší spôsob je vziať jednu farbu a použiť rôzne odtiene tejto farby (tmavšiu alebo svetlejšiu). Ale nakoniec je to na vás!

Experimentujte a zistite, čo sa vám najviac hodí

Prezradili sme vám niekoľko základných pravidiel a teraz je na čase, aby ste ich vyskúšali na vlastnej koži! Pre každého platí niečo iné – farba, ktorá sa hodí tmavším odtieňom pleti, bude menej ladiť k svetlému typu pleti a naopak. Našťastie pravdepodobne asi viete, ktoré farby na vás vyniknú. Pokiaľ si avšak nie ste istý, opýtajte sa jednoducho vašich blízkych či známych, aby vám pomohli!

 


Prečítajte si aj naše ďalšie články

    Vyberte si veľkosť