Ako sa správne starať o flísové mikiny, tepláky a ešte viac

Flís, pohodlný, teplý a veľmi príjemný na nosenie, je jednou z najmenej náročných tkanín. Tak ako pri akýchkoľvek iných odevoch a materiáloch, aj pri flíse či mikroflíse sa odporúča vždy prečítať a dodržiavať pokyny uvedené na štítku. Vo všeobecnosti neplatí nič nové, flís sa naozaj udržiava jednoducho. Treba sa len vyvarovať niektorým chybám.
Flís je populárnym materiálom mikín
Ideálna teplota prania je 30 °C

Flís & mikroflís: rýchle bezproblémové pranie

Flís sa čistí veľmi jednoducho. Všetky výrobky, či už ide o oblečenie, doplnky, deky alebo prikrývky z flísu, všetky veľmi dobre znášajú pranie v práčke na 30 °C, niekedy dokonca aj na 40 °C. Treba sa iba vyhnúť veľmi silnému odstreďovaniu. Ak chcete, aby flís alebo mikroflís vyzeral čo najdlhšie ako nový, odporúčame ho prať naruby s jemným, neagresívnym pracím prostriedkom bez obsahu bielidiel.
Vyvarujte sa sušičke a žehleniu

Chyby, ktorým sa treba vyhnúť

Flísové výrobky si nedávajte čistiť do čistiarne: je to drahé a výslovne to neodporúčame. Nepoužívajte ani aviváž a iné zmäkčovače. Upchali by duté flísové vlákno a zhoršili jeho izolačné vlastnosti. Ak chcete zmäkčiť flís, môžete pri pláchaní pridať trochu bieleho octu. Tento trik od našich starých mám sa osvedčil!

Rýchle sušenie a žiadne žehlenie

Na rozdiel od úpletov a mnohých ďalších teplých tkanín určených na zimu má flís tú výhodu, že rýchlo schne. To sa hodí, pretože flís musí schnúť na vzduchu. Takto usušený bude dokonalý. Tento materiál sa nežehlí, čo znamená o povinnosť menej, čo určite oceníte.

Ani sušenie v sušičke

Flís nedávajte sušiť do sušičky – flísové vlákno by sa mohlo zbehnúť. Ani ho nežehlite. Nielen, že to nie je nevyhnutné, mohlo by to dopadnúť katastrofálne.

Čo ak vzniknú žmolky?

Veľa flísových tkanín je ošetrených proti tvoreniu žmolkov. Po čase sa však v dôsledku trenia a opakovaného prania žmolky aj tak objavia. Ak ich nechcete odstraňovať ručne alebo pinzetou po jednom (dá sa to, ale je to zdĺhavá a nezáživná práca! ), flís jemne prečešte alebo vykefujte hrebeňom, kefou na srsť alebo si zadovážte odžmolkovač. Môžete vyskúšať aj iné spôsoby: adhezívna kefa, ktorá sa zvyčajne používa na odstraňovanie zvieracích chlpov, alebo holiaci strojček, ak ste dostatočne zruční, aby ste neurobili zlý pohyb.

Ako zaručiť sviežosť flísu?

Ak váš flísový odev nie je špinavý, ale je z neho mierne cítiť pot, zaveste ho na ramienko k pootvorenému oknu. Zvyčajne to stačí. Ak flís operiete na príliš vysokej teplote alebo použijete aviváž, je možné, že nebude pekne voňať. Ak chcete takýto pach odstrániť, namočte ho do studenej vody s octom v pomere jedna šálka octu na liter vody.
Zbavte sa žmolkov účinne a rýchlo

Viac tipov ohľadom úrdžby oblečenia nájdete v odkaze tu

Inšpirujte sa našim flísovým výberom


Prečítajte si aj naše ďalšie články

    Vyberte si veľkosť