🚚 DOPRAVA ZDARMA pre všetky internetové objednávky nad 39 €! Nakupujte bez stresu, na vrátenie tovaru máte až 100 dní!

10 overených trikov na škvrny na oblečení 

Škvrna na zlom mieste na oblečení a už sa ho neodvážite nosiť... ak náhodou neskončí priamo v koši! Pripravili sme si pre vás naše odskúšané a overené rady, ako odstrániť 10 bežných druhov škvŕn s prostriedkami, ktoré máme všetci doma poruke. 

Na škvrny od čaju, kávy alebo čokolády skúste citrónovú šťavu alebo ocot

Káva/čaj

Neopatrný pohyb ruky pri vstávaní alebo drgnutie na terase doma či v kaviarni a šup! Košeľa, ktorú ste si práve kúpili, je celá špinavá! Aby sa z tejto nešikovnosti stala iba nepríjemná spomienka, pred praním v práčke potrite škvrnu citrónovou šťavou.

Čokoláda

Čokoláda na oblečení je bežnou nehodou maškrtníkov. Ak príde aj na vás, najprv oblečenie jemne preperte v studenej vode. Ak škvrna nezmizne, následne ju krúživými pohybmi vyšúchajte handričkou namočenou do bieleho octu.

Bobkový list pomáha prinavrátiť farbu

Zafarbená bielizeň

Svetlomodré tričko, ktoré ste oprali s bordovými nohavicami, ste z práčky vytiahli posiate ružovými fľakmi! Nepodliehajte panike, odvarom z bobkových listov prinavrátite svojmu oblečeniu jeho pôvodnú farbu. Nechajte vylúhovať 10 bobkových listov v hrnčeku s vriacou vodou, kým ju lístky nezafarbia (rátajte minimálne s jednou hodinou). Potom lístky vyberte. Do tohto odvaru namočte zafarbený odev. Varechou občas premiešajte. Keď odvar úplne vychladne, odev vyberte. Uvidíte, že škvrny úplne zmizli. Nakoniec odev vyperte v práčke na zvyčajnom programe.

Sóda bikarbóna je známym pomocníkom v každej domácnosti

Žuvačka

Ako sa vám mohla tá žuvačka prilepiť na rifľovú bundu a preniknúť do vláken? Netrpáte sa zbytočne, toto miesto stačí pošúchať ľadovou kockou, kým žuvačka nestvrdne. Ak máte takú možnosť, môžete bundu vložiť na hodinu do mrazničky. Potom môžete zvyšok žuvačky odlepiť čepeľou noža.

Pot

Vaša košeľa bude dokonalá, ak na nej nebudú tie škaredé fľaky v podpazuší... Ak ich chcete odstrániť, namočte košeľu do bieleho octu a/alebo citrónovej šťavy. Nechajte odmočiť jednu hodinu, potom vyperte v práčke.
Pred praním potriekajte poškodené miesto bielym octom

Olej

Lemu vašich nohavíc nesvedčí olej z bicykla? Zašpinené miesto pošúchajte maslom, ktoré ho rozpustí. Potom odstráňte zvyšok masla čepeľou noža a nasypte trochu sódy bikarbóny. Krúživými pohybmi jemne pošúchajte a nohavice vyperte.

Mastnota

Nie vždy si pri varení dáme zásteru a mastnota prenikne na oblečenie. Zasypte škvrny púdrom, múkou, kukuričným škrobom alebo prípadne bielou kriedou a vykefujte ich. Nakoniec odev vyperte ako zvyčajne. Ak je odev z bavlny, môžete pred praním naliať na škvrnu biely ocot.

Na škvrny od vína reagujte čo najrýchlejšie

Červené víno

Ak sa oblejete červeným vínom, škvrnu preperte v bielom octe so studenou vodou alebo perlivou minerálkou. Čo najskôr daný odev vyperte, najlepšie v práčke, škvrnu však najprv potrite pracím prostriedkom. Zabudnite však na soľ, ktorá iba absorbuje tekutinu, avšak ponechá triesloviny, a práve tie sú príčinou farby z vína na vašej košeli či tričku. Ak je škvrna od červeného vína stará niekoľko hodín, pokropte ju trochou bieleho vína. Následne odev čo najskôr vyperte aj v práčke.
 

Atrament

Atramentové škvrny začiatkom školského roka ničím neprekvapia... Zašpinený odev preperte v studenom mlieku, potom ho nechajte v mlieku odmočiť aspoň 30 minút, kým atrament mlieko nezafarbí. Nakoniec daný odev vyperte v práčke ako zvyčajne. 

Paradajková omáčka a farebné škvrny od potravín

Vždy sa oplatí mať v skrinke mydlo na pranie. Môžete si to overiť, ak si nové polotričko nešťastnou náhodou oblejete boloňskou omáčkou. Namočte škvrnu v studenej vode, potom ju preperte mydlom na pranie. Napokon stačí opláchnuť studenou vodou. 


Prečítajte si aj naše ďalšie články

    Vyberte si veľkosť