Recyklácia oblečenia, čo s vyradeným oblečením? 

Pár chýbajúcich gombíkov alebo malá dierka neznamenajú, že košeľu už nevynosíte! Existuje niekoľko možností, ako dať mierne poškodeným košeliam, svetrom, tričkám či nohaviciam druhý život alebo ich využiť na iné účely. V tomto článku získate praktické tipy na opravu, recykláciu či upcykláciu oblečenia. A dáme vám rovnako tipy na spoločnosti a organizácie, ktoré hľadajú použité oblečenie, aby neskončilo len v koši. V konečnom dôsledku tak ušetríte peniaze, urobíte niečo dobré či už pre rôzne asociácie alebo pre životné prostredie. Uvidíte, že zodpovedne zaobchádzať s použitým oblečením sa oplatí a je to celkom jednoduché, čitajte ďalej!

Zorientujte sa v skrini a roztrieďte si oblečenie

Každý z nás má určite v šatníku a komode oblečenie, ktoré už nenosí. Bundy, nohavice a svetre, ktoré sa „zatúlali“ až na samý koniec skrine. A prečo? Dôvody sú rôzne: majú malé nedostatky, buď im chýba gombík, majú dieru či pokazený zips... nič, čo by sa nedalo opraviť. A potom je tu oblečenie, ktoré už nie je celkom podľa „najnovšej módy“. Alebo... dané kúsky vám už jendoducho nesedia, pretože, pretože sme... áno, presne tak, pretože sme schudli, všakže. Tak či onak, ak sa rozhodneme vytriediť oblečenie, ktoré už nepoužívame, môžeme vytvoriť päť hlavných kôp.

Vytrieďte si kopu na opravu a zašitie oblečenia

1. Kopa na opravu, zašitie, zaplátanie

Ak je vaše auto poškriabané alebo preliačené, nevyhadzujete ho hneď, ale odveziete ho do servisu. A presne to môžete urobiť aj so svojím oblečením. Prišiť gombík alebo zaplátať malú dierku, vymeniť pokazený zips... v každom okrese je predsa len niekto, kto sa vie postarať o menšie i väčšie opravy košieľ, nohavíc a búnd. Oprava je oveľa lacnejšia ako kúpa nového oblečenia. A predovšetkým je to oveľa ekologickejšie a udržateľnejšie!

A prečo sa nepokúsiť o drobné opravy aj svojpomocne? Stojí to za pokus, ihla a niť predsa len nestoja veľa. Tipy, ako opraviť drobné chyby, ako zašiť dieru, prišiť gombík, skrátiť nohavice a ešte viac nájdete v našom článku Tipy na opravu a úpravu oblečenia. S trochou zručnosti sa dá odtrhnutý gombík prišiť späť za 5 minút!

2. Kopa s vynoseným oblečením, do záhrady alebo garáže

Vaše obľúbené nohavice po čase poukážu na časté nosenie. Odreté miesta, vyblednutá farba atď... Napríklad do kancelárie alebo na spoločenskú príležitosť už takéto vydraté chino nohavice nie sú prvou voľbou. Ale do garáže, na záhradkárčenie alebo keď je potrebné niečo opraviť v dome, sú bývalé obľúbené nohavice stále dosť dobré! A ak sa vám napríklad pri ručných prácach na nohavice dostane lepidlo alebo farba, alebo sa pri záhradkárčení zachytíte o krík či plot, nie je to žiadne veľké nešťastie. Samozrejme, to isté platí aj pre tričká, košele a bundy. Vaše oblečenie na každodenný život alebo do kancelárie sa tak zmení na akýsi pracovný odev. 

3. Kopa s plne vyradeným oblečením, upcycling alebo downcycling 

Pojem upcyklácia znamená, že sa starej veci dá nový život tým, že sa vyradenému výrobku udelí nová úloha, nová funkcia. Najjednoduchším príkladom upycklácie je premena páru riflí na kraťasy, čo je navyše jednoduché na realizáciu. Malý tip na skrátenie riflí na šortky, kraťasy či bermudy: pre správnu dĺžku si zmerajte iný pár, ktorý máte v skrini, čím sa vyvarujete nepresnostiam.

Avšak, trochu viac šikovnosti si vyžaduje taká premena riflí na tašku. Na internete nájdete niekoľko návodov na to, ako si takúto tašku vyrobiť. Kreativite sa medze nekladú!

Downcycling je zase proces, pri ktorom sa niečomu pred konečným vyhodením dáva posledný, menej „kvalitatívny“ účel. Najlepším príkladom je staré tričko, ktorého menšie časti môžete bez problémov využiť ako čistiacu handričku, a to napríklad aj na váš bicykel!

Nech žije kreativita, vdýchnite starým rifliam novú úlohu
Podarujte vyradené oblečenie asociáciám alebo na charitu

4. Kopa na darovanie namiesto vyhadzovania

Mnohé kusy oblečenia v našich šatníkoch sú v skutočnosti stále v relatívne dobrom stave, ale už nám nevyhovujú alebo sa nám nepáčia. Ani to však nie je dôvod na to, aby sme ich vyhodili do koša. Existuje mnoho občianskych združení alebo charitatívnych organizácií, ako napríklad Červený kríž, ale aj útulky pre bezdomovcov, azylové domy alebo cirkevné spolky, ktoré zbierajú použité oblečenie a obuv pre ľudí v núdzi. Ak tam odovzdáte svoje vyradené oblečenie, prejavíte tým gesto solidarity iným komunitám. Nezabúdajte, že každá takáto organizácia potrebuje niečo iné. 

V Atlas For Men podporujeme túto myšlienku solidarity. Naša francúzska pobočka spolupracuje s inštitúciou „Dons Solidaires“, ktorá bojuje proti plytvaniu oblečenia a za sociálnu angažovanosť. Už po štvrtý rok po sebe spúšťame kampaň, v rámci ktorej Atlas For Men daruje za každú objednávku dar tomuto humanitárnemu združeniu. Výsledkom bolo odovzdanie takmer 43 259 darov v období od 09. do 24. decembra. Zároveň sme takto zvýšili povedomie našich zákazníkov o udržateľnosti a angažovanosti v týchto dvoch oblastiach.
Ďalšou možnosťou sú aj second hand obchody s použitým oblečením, ktoré nájdete v každom väčšom meste. Ak si chcete ušetriť cestu do nich, použité oblečenie môžete predať aj online platformám, ako je napr. Nosene, ktoré je súčasťou občianskeho združenia MYMamy, ktoré pôsobí v oblasti pomoci ženám zažívajúcim násilie a ich deťom.
Vyhľadajte najbližší textilný kontajner a zrecyklujte staré oblečenie

5. Kopa na recykláciu, koniec je nový začiatok

A nakoniec, aj s oblečením, ktoré sme nemohli opraviť, upcyklovať, downcyklovať alebo darovať, by sme mali správne vynaložiť. Vyhľadajte si na internete, kde sa nachádza najbližší zberný dvor alebo kontajner s použitým oblečením, a kto ich prevádzkuje alebo vyprázdňuje.

Šatstvo je taktiež súčasťou komunálneho odpadu a treba s ním správne zaobchádzať. Pozor, do zberného odpadu ale nemôže ísť hrubo znečistený textil, ktorý je zašpinený napr. olejom alebo farbou.
A teraz je to už len na vás, aby ste rozhodli, ako ďalej s vaším vyradeným oblečením! 

Prečítajte si aj naše ďalšie články

    Vyberte si veľkosť