Ako zašiť dieru, prišiť gombík alebo skrátiť nohavice

Určite sa to stalo aj vám… Pri žehlení ste si všimli, že posledná potulka zanechala na vašej košeli stopu, malú dieru na dobre viditeľnom mieste. Prišiť gombík, zašiť malú dierku alebo opraviť šev - ako na to? Práve pre tieto prípady núdze sme pre vás pripravili niekoľko jednoduchých tipov, ako si tieto drobné poškodenia môžete rýchlo opraviť a zašiť sami, nakoľko záplaty a opravy odevov sú vynikajúcim riešením aj z dôvodu udržateľnosti a ochrany životného prostredia. Vďaka našim jednoduchým tipom môžete účinne chrániť svoju peňaženku a zároveň životné prostredie. Siahnite teda po ihle a niti a pustite sa s nami do opravy!

Prišívanie gombíkov: 5 minút a gombík je späť

Najprv si nachystajte všetko potrebné: odtrhnutý gombík, niť v zodpovedajúcej farbe, náprstok, nožnice a prípadne zápalky. Áno, čítate správne: zápalka - toto tajomstvo odhalíme o chvíľu! Keď už hovoríme o gombíkoch, košele Atlas For Men majú vždy našité rovnaké náhradné gombíky. Nájdete ich na konci gombíkovej légy na vnútornej strane, jeden gombík na manžety a jeden gombík na gombíkovú légu, prípadne na zapínanie náprsných vreciek alebo náplecníkov.

A teraz je čas prišiť: Najprv odstráňte zvyšky nití z odtrhnutého gombíka z gombíkovej légy. Potom navlečte niť do ihly a na konci nite zaviažte uzol.
Priložte gombík na miesto na prišitie
Tento gombík prešite párkrát
Gombík poriadne zafixujte
Teraz umiestnite gombík na miesto, kde ho chcete prišiť. Prvý steh je zozadu. Niť zafixujte v látke jedným alebo dvoma stehmi. Potom prešívajte zozadu cez gombíkovú záplatu a potom cez jednu z dier v gombíku. 
Pretiahnite niť a potom šite spredu cez opačný otvor gombíka a cez látku. Tento postup zopakujte 4 alebo 5-krát. Následne urobte steh z rubovej strany cez látku, ale neprepichujte ho cez dierku gombíka, ale po jeho strane. 
Potom 2 až 3-krát omotajte nové nite a opäť prešite vedľa gombíka až na zadnú stranu gombíkovej výplne, kde potom niť zašijete. Ak má váš gombík 4 dierky, musíte tento postup v podstate vykonať 2-krát krížom-krážom. 
To je všetko! Nenechajte sa odradiť, na prvýkrát to bude určite trvať trochu dlhšie, ale rýchlo si zvyknete.
A teraz prichádza trik so zápalkami: ak je gombík prišitý príliš blízko ku gombíkovej lége, môže byť ťažšie zapnúť ho, najmä pri hrubších látkach. Navyše, ak je gombík prišitý príliš tesne, existuje vysoké riziko, že sa čoskoro opäť odtrhne. Aby ste tomu predišli, existuje jednoduchý a osvedčený trik. Pripravte si zápalku. Pri prvom šití cez látku a gombík zo zadnej strany položte zápalku na gombík, priamo do priestoru medzi dierkami gombíka a prechádzajte cez ňu niťou pri každom šití. Tým zabezpečíte, že medzi gombíkom a látkou bude trochu "vzduchu". Vďaka tomu je následné zapínanie gombíkov oveľa jednoduchšie. Vyskúšajte to, je to oveľa jednoduchšie, ako sa môže zdať. Veľa šťastia!

Záplaty a opravy malých dier alebo roztrhnutí na poškodenom odeve

Na prechádzke v lese si skracujete cestu skrz krovie, rukávom sa zachytíte o konár a zrazu máte na košeli dieru...  alebo sa pri majstrovaní zaseknete o nejaký klinec alebo skrutku? To nie je žiadne veľké nešťastie, ak si viete pomôcť! Na zašitie alebo zaplátanie takýchto malých dierok vám stačí ihla a vhodná niť vo farbách poškodenej látky a kúsok zažehľovacej záplaty, ktorá je na jednej alebo oboch stranách potiahnutá lepidlom, a tak sa po zažehlení natrvalo spojí s látkou. Takého záplaty navyše nestoja veľa a sú dostupné v rôznych veľkostiach, ktoré si môžete v prípade potreby nastrihať nožnicami.

Vyrovnajte miesto na zaplátanie
Nažehlite záplatu zo spodu
Miesto zašite ihlou a niťou
Poškodený odev najprv obráťte naruby a vyhlaďte poškodené miesto, potom nažehlite kúsok záplaty. Celková záplata by mala presahovať poškodenú oblasť asi o 1 až 2 cm. Následne odev opäť otočte naruby a začnite šiť.
Uistite sa, že ste si vybrali šijacie nite vo farbách, ktoré zodpovedajú farbe alebo vzoru vášho odevu. Navlečte niť do ihly a na konci nite zaviažte uzol. Najprv prepichnite látku zo zadnej strany a pretiahnite niť. 
V prvom kroku urobte niekoľko paralelných stehov, kým neuzavriete trhlinu. V druhom kroku zopakujte túto techniku, ale otočenú o 90°, aby vznikla tkaná štruktúra. Na konci prestrčte ihlu s niťou na zadnú stranu, urobte uzol a zvyšok odstrihnite.

Inšpirujte sa

Opotrebované oblečenie v oblasti lakťov

Z vlastnej skúsenosti vieme, že oblasť lakťového kĺbu je najviac namáhanou časťou odevu. Ak sa vám nepodarí opraviť košeľu, sveter alebo mikinu, budete ju musieť pravdepodobne vyhodiť, aj keď stále vyzerá tip-top, okrem lakťov... To však nemusí byť váš prípad! Existujú totiž lakťové nášivky v mnohých rôznych farbách, ktoré sa dajú prišiť, je to navyše veľmi jednoduché. 

Lakťovú nášivku si najskôr upevnite pomocou špendlíkov. Následne navlečte ihlu, na konci zaviažte uzol a môžete začať. Prvý steh je zo zadnej strany veľmi blízko vonkajšieho okraja nášivky. Pretiahnite niť až po uzol a prešívajte asi 2 mm smerom dovnútra od okraja nášivky späť k zadnej strane. Tento postup opakujte so vzdialenosťou stehov približne 2 mm po celom obvode nášivky. Nakoniec zašite niť na zadnú stranu. Radšej si vezmite dlhšiu niť, inak budete musieť navliekať druhú niť. Týmto spôsobom môžete na odevy prišiť aj tkané erby, napr. klubové erby atď. buď len na ozdobu, alebo na zakrytie škvŕn, ktoré sa pri praní nevytiahnu, alebo malých dier či trhlín. Ako vidíte, nemusíte vždy všetko vyhadzovať alebo kupovať niečo nové!

Skrátenie nohavíc bez šitia?

Ako často sa stáva, že po kúpe nohavíc zistíte, že sú predsa len príliš dlhé? Vymeniť ich alebo vrátiť je príliš zložité, okrem toho ste chceli práve tento pár nohavíc, ale vo vašej dĺžke neexistujú... Žiadny problém! Pomocou niekoľkých nástrojov a za pár minút môžete nohavice skrátiť a dať im dokonalý lem, a to bez akýchkoľvek šijacích zručností. Nie je to žiadna mágia! Všetko, čo potrebujete, sú nožnice, niekoľko špendlíkov, obojstrannú lepiacu mriežku, ktorá by mala byť široká asi 25 mm, a žehličku. Pomocou týchto postupov môžete skrátiť chino nohavice aj rifle. Poďme na to.

Zmerajte si skrátenie a zafixujte špendlíkmi
Odstrihnute neželaný spodný lem
Nalepte lepiacu mriežku
Najprv si musíte určiť a označiť požadovanú dĺžku, na ktorú chcete nohavice skrátiť. Je praktické, ak si pri tom necháte pomôcť. Jednoducho si oblečte nohavice a novú dĺžku určíte tak, že látku preložíte dovnútra a zafixujete niekoľkými špendlíkmi. Je to jednoduchšie, ak vám niekto pomôže. Najprv to urobte na jednej nohavici, tá potom bude šablónou dĺžky pre druhú nohavicu. 
Teraz preložené nohavice zafixované špendlíkmi zažehlite pozdĺž okraja; tento zažehlený okraj vám neskôr poskytne orientáciu, kam umiestniť obojstrannú lepiacu mriežku. Teraz odstráňte špendlíky, zloženú látku odviňte a odstrihnite pôvodný lem. Toto je dôležité najmä pri rifliach, pretože mierne hrubší šev na leme riflí by sa inak po zložení ukázal na nohaviciach.

Odmerajte obvod nohavíc v mieste nového lemu a odstrihnite si primerane dlhý kus lepiacej mriežky. A teraz prichádza posledný krok. Lepiacu mriežku umiestnite na vnútornú stranu nohavíc tak, aby bola v jednej rovine so zažehľovacím okrajom, ktorý ste vytvorili na orientáciu. 

Celú spodnú čast vyhlaďte a vyžehlite
Teraz preložte vyčnievajúcu časť nohavice dovnútra, všetko vyhlaďte a zažehlite, kým sa povlak lepiacej mriežky nespojí s látkou; postupujte podľa pokynov výrobcu lepiacej mriežky. Pre istotu vložte do nohavice utierku alebo noviny, aby sa predná a zadná časť nohavice nespojili. A je to, bezšvový lem nohavíc je hotový! Ak to robíte prvýkrát, môže to znieť zložito, ale ak budete pokojne robiť jeden krok za druhým, podarí sa vám to dokonale.

A to je všetko! Teraz viete, ako opraviť poškodené oblečenie a ako zašiť dieru na vašej obľúbenej košeli! A ak ešte stále hľadáte nové kúsky do vašej skrine, inšpirujte sa v našom výbere pre mužov, k dispozícii máme veľkosti až do 5XL

Inšpirujte sa


Prečítajte si aj naše ďalšie články

    Vyberte si veľkosť