Postupná príprava
Neexistuje žiadny zázračný alebo univerzálny recept, pretože každý človek je iný. Najlepšie je ale spoznať samého seba, a tak postupne určiť tempo a intenzitu svojho tréningu. Možno však pripomenúť niekoľko všeobecných pravidiel:
Postupne... ale pravidelne
Nemá zmysel podstupovať tréningy, ktoré sú nad vaše sily a ktoré by vás dostali priamo do vyčerpania. Nemá tiež zmysel plánovať časové intervaly, ktoré nie sú v súlade s vašou reálnou dostupnosťou, dlho by ste nevydržali. Začnite pomaly, ale zaznačte si pravidelné tréningové intervaly a snažte sa ich dodržiavať. Najťažšie je začať. Po mesiaci alebo dvoch si to osvojíte a sami zvýšite trvanie alebo intenzitu tréningu.
Striedajte... aby ste sa nenudili
Striedanie rýchlej chôdze, behu, jazdy na bicykli alebo plávania pomáha, aby sa tréning neopakoval, a tým bol menej únavný. Zároveň kladie na telo rôzne nároky, čo je dobré. Rozmanitosť ale neznamená, že sa budete vnucovať všetkým možným formám cvičenia. Ak napríklad nemáte radi plávanie, vyškrtnite si ho zo zoznamu.
Zachovajte si motiváciu... aby ste vydržali
Ak sa obávate, že sa vzdáte, porozprávajte sa o svojom turistickom projekte a tréningu s ostatnými, pomôže vám to pokračovať (neradi priznávame porážku a vzdávame sa pred ostatnými!). Motivujte svojich priateľov, aby trénovali s vami, niekedy je to jednoduchšie v skupinke viacerých ľudí! Premýšľajte o túre, ktorú chcete absolvovať za niekoľko mesiacov, a zaznamenávajte si svoje pokroky, dodá vám to impulz. Ak sa pripravujete na viacdňovú túru, pripravte sa aj psychicky.