🚚 DOPRAVA ZDARMA pre internetové objednávky nad 39 € bez promo kódu! Nakupujte bez stresu, na vrátenie tovaru máte až 100 dní! 

Ako sa fyzicky pripraviť na turistiku v horách 

Turistika je dostupná pre každého, ale je dôležité nepreceňovať svoje fyzické schopnosti. Každý, kto sa cíti dobre, môže absolvovať nenáročné turistické trasy. Na druhej strane, celodenná túra v horách alebo viacdňová túra, dokonca aj na rovinách, sa nedá improvizovať!

Dobrá príprava je zárukou úspechu a potešenia z turistiky
Možností je niekoľko, od začiatočníckych trás až po tie najnáročnejšie

Zhodnoťte svoju fyzickú kondíciu, silné a slabé stránky

Ak ste roky nešportovali alebo ste vždy mali sedavý spôsob života, neriskujte ľahšiu či už vysokohorskú turistiku bez predchádzajúcej fyzickej prípravy! Vaša túra by sa rýchlo zmenila na skutočné utrpenie a pravdepodobne by ste to museli po ceste vzdať... čo by bola škoda! Ak chcete posúdiť svoju fyzickú kondíciu, otestujte sa na pomerne krátkych prechádzkach a potom pomaly pridávajte kilometre. To vám umožní získať lepšiu predstavu o vašej kondícii, a taktiež vám to pomôže identifikovať začiatky vašej únavy či vyčerpania. Zistíte, aké sú vaše silné a slabé stránky, na ktorých môžete pracovať, aby ste sa posunuli vpred. Fyzická príprava si totižto vyžaduje čas. Ani pri intenzívnom tréningu sa nezmeníte za jeden alebo dva týždne! Navyše, ak sa budete snažiť urobiť príliš veľa, riskujete, že sa zraníte ešte pred odchodom. Čím viac predvídate a čím viac času venujete príprave, tým je pravdepodobnejšie, že dosiahnete svoj cieľ!

Stanovte si konkrétny a primeraný cieľ

Aby ste mohli stanoviť svoju fyzickú prípravu, musíte si presne definovať svoj cieľ. Chcete absolvovať jednodňovú alebo viacdňovú túru? V horách alebo na rovine? Od toho sa bude odvíjať typ námahy, ktorú musíte vynaložiť, čas, ktorý na to potrebujete, a turistické vybavenie (a teda aj hmotnosť ruksaku!), ktoré budete musieť niesť. Dbajte na primeranosť: aby ste si udržali motiváciu, váš cieľ musí byť dosiahnuteľný. Nezabúdajte, že čím väčší je rozdiel medzi vašou súčasnou fyzickou kondíciou a cieľom túry, tým dlhšie bude trvať, kým sa fyzicky pripravíte.    

Výdrž si môžete zlepšiť napríklad aj behom
Nezabúdajte ani na kardio, skúste napríklad plávanie
Do prípravy zapojte poriadne aj svaly

1. Zlepšiť výdrž

Beh, bicykel či plávanie sú dobrými spôsobmi na zlepšenie vytrvalosti. Ak je to možné, behajtev prírode a nie po betóne, je to lepšie pre vaše kĺby! Ak je to možné, striedajte aj rovinatý a kopcovitý terén, aby ste striedali potešenie a náročnosť

2. Posilniť kardio 

Dobrým základom je opäť beh, rýchla chôdza a plávanie. Ak cvičíte v interiéri, zvážte veslovací trenažér. Nakoniec spravte si pár sérií takzvaných "výbušných" cvičení: hviezdne výskoky, skákanie cez švihadlo, drepy s výskokom, angličáky atď.

 

3. Posilňiť svaly

Dbajte na to, aby ste precvičili nielen hornú, ale aj dolnú časť tela, zapojte všetko! Medzi tréningami si vždy doprajte čas na zotavenie, oddych je nevyhnutnou súčasťou pre dosiahnutie pokroku. Nezabúdajte ani na pitný režim!

 
Oslovte rodinu či známych, príprava ide ľahšie v skupinke

Postupná príprava

Neexistuje žiadny zázračný alebo univerzálny recept, pretože každý človek je iný. Najlepšie je ale spoznať samého seba, a tak postupne určiť tempo a intenzitu svojho tréningu. Možno však pripomenúť niekoľko všeobecných pravidiel:

Postupne... ale pravidelne

Nemá zmysel podstupovať tréningy, ktoré sú nad vaše sily a ktoré by vás dostali priamo do vyčerpania. Nemá tiež zmysel plánovať časové intervaly, ktoré nie sú v súlade s vašou reálnou dostupnosťou, dlho by ste nevydržali. Začnite pomaly, ale zaznačte si pravidelné tréningové intervaly a snažte sa ich dodržiavať. Najťažšie je začať. Po mesiaci alebo dvoch si to osvojíte a sami zvýšite trvanie alebo intenzitu tréningu.
 

Striedajte... aby ste sa nenudili

Striedanie rýchlej chôdze, behu, jazdy na bicykli alebo plávania pomáha, aby sa tréning neopakoval, a tým bol menej únavný. Zároveň kladie na telo rôzne nároky, čo je dobré. Rozmanitosť ale neznamená, že sa budete vnucovať všetkým možným formám cvičenia. Ak napríklad nemáte radi plávanie, vyškrtnite si ho zo zoznamu.
 

Zachovajte si motiváciu... aby ste vydržali

Ak sa obávate, že sa vzdáte, porozprávajte sa o svojom turistickom projekte a tréningu s ostatnými, pomôže vám to pokračovať (neradi priznávame porážku a vzdávame sa pred ostatnými!). Motivujte svojich priateľov, aby trénovali s vami, niekedy je to jednoduchšie v skupinke viacerých ľudí! Premýšľajte o túre, ktorú chcete absolvovať za niekoľko mesiacov, a zaznamenávajte si svoje pokroky, dodá vám to impulz. Ak sa pripravujete na viacdňovú túru, pripravte sa aj psychicky.
Nezabudnite si vychnutnať pôžitok samotnej prírody

Nezabudnuteľné spomienky z hôr na celý život


Počas túr narazíme všetci na určité prekážky: pľuzgiere na nohách, premokavé topánky, zabudnuté rukavice či čiapka, pokazené turistické paličky, počasie, ktoré nie je také dobré, ako sme čakali, atď
... Pripravenosť na možné nepríjemnosti nám pomôže lepšie sa vyrovnať s týmito drobnými výzvami, a tak ich lepšie zniesť. A potom už nie sú dôležité nielen nohy, ale aj hlava, ktorá nám umožní v túre pokračovať. Nezabúdajme, že aj keď to môže byť v danom momente ťažké, s postupom času budeme na tieto chvíle spomínať s radosťou. Niekedy sa dokonca stanú našimi najlepšími spomienkami a po túre budeme ešte pyšnejší!


Prečítajte si aj naše ďalšie články

    Vyberte si veľkosť