Ryby, rybky, rybičky... začíname rybárčiť!

Rybolov oslovuje mnohých nadšencov všetkých generácií, mužov aj ženy. Každý región ponúka množstvo sladkovodných plôch a riek, kde si môžeme vychutnať túto veľmi obľúbenú aktivitu, ktorá je na určitých miestach a pre určité druhy rýb povolená dokonca aj celoročne. Zhrnuli sme si pre vás niekoľko základných tipov, ako s rybárčením začať.

Rybárčenie je skvelé na odpočinok a načerpania síl
Na Slovensku máme množstvo miest, kde môžeme rybárčiť

Povypytujte sa v okolí

Už dlhšiu dobu váhate a rozmýšlate nad rybárčením? Avšak, skôr ako začnete, zistite si, kde vo vašom okolí sú ryby. Neváhajte a počas vašich prechádzok sa prihovorte rybárom, najmä tým, ktorým to berie! Zaručene budú zdrojom cenných a praktických informácií. Nezabudnite sa uistiť, aké druhy rýb sa lovia vo vašom regióne. Táto informácia vám pomôže pri výbere vášho správneho vybavenia.

Dávka trpezlivosti je pri rybárčení nevyhnutná

Rybolov s istotou... alebo takmer!

Spomedzi mnohých druhov rybolovu a techník v sladkých vodách si niektoré vyžadujú dlhé zaškolenie alebo dokonca skutočný tréning a prax s profesionálnym rybárskym sprievodcom. To platí najmä pre techniku muškárenia, ktorá spočíva v napodobnení mušiek, ktorými sa živia ryby.

Rybolov s udicou je založený na jednoduchej technike a je tak vhodný najmä pre začiatočníkov a deti. Môžete ho navyše praktizovať počas celého roka, aj keď je leto priaznivejšie a pohodlnejšie. Tento statický spôsob rybolovu, ktorý je najčastejšie spájaný s rybolovom na brehu jazier, rybníkov či kanálov, jednoducho spočíva v prilákaní rýb vhodením návnady do vody. Nástrahy sú vyrobené z rôznych ochutených múk, ktoré prilákajú ryby smerom k vám. Pravdepodobne však budete potrebovať dávku trpezlivosti, preto nezanedbávajte svoje pohodlie a investujte do poriadneho vybavenia, vrátane rybárskej stoličky!

Správne načasovanie rybačky

Ako prvé by ste si mali pred rybárskou výpravou skontrolovať predpoveď počasia, aby ste si so sebou zobrali to správne oblečenie, počnúc nevyhnutnou vestou bez rukávov. Ak má byť pekne, myslite na klobúk či šiltovku, ktoré vás ochránia pred slnkom a zabránia spálenej pokožke. V prípade dažďa vám veľmi pomôže nepremokavá bunda či nepremokavý rybársky plášť. Myslite na to, že určité hodiny počas dňa sú na lov vhodnejšie ako iné: sladkovodné ryby sa kŕmia skôr za úsvitu alebo za súmraku a tieto hodiny sú tak často najvhodnejšie na úspešný rybolov. Výber správneho vybavenia je v takom prípade rozhodujúci.


Správny výber príslušenstva

Pre začiatok si vyberte klasický rybársky prút. V opačnom prípade si môžete zaobstarať aj teleskopický prút zo sklenených vlákien s dĺžkou 3 až 8 metrov, ktorý je robustnejší a úspornejší ako uhlíkový prút, najmä ak lovíte v skalách alebo na móle. Veľkosť háčika na konci vlasca závisí od veľkosti ryby, ktorú chytáte. Na koniec háčika stačí potom umiestniť návnadu (červíka, kukuricu,...) a lov sa môže začať!

Na legálne rybárčenie v slovenských vodách budete potrebovať rybársky lístok a povolenie na rybolov. V prípade, že ste členom Slovenského rybárskeho zväzu (SRZ), budete potrebovať aj členský preukaz. Ak sa chcete vyhnúť formalitám, môžete za poplatok skúsiť rybačku na niektorom zo súkromných pozemkov.

A čo vy? Už ste niekedy boli na rybačke? 
Atlas For Men ponúka na rybačku odolné oblečenie za výhodné ceny


Prečítajte si aj naše ďalšie články

    Vyberte si veľkosť