🚚 DOPRAVA ZDARMA pre všetky internetové objednávky nad 39 €! Nakupujte bez stresu, na vrátenie tovaru máte až 100 dní!

Aký bicykel je pre vás ten pravý?

Cesta do práce, výlety s rodinou, spoznávanie okolia, šport či pravidelná fyzická aktivita... každý z nás má dobrý dôvod vyraziť na bicykel! Ale aký bicykel si zvoliť? Zhrnuli sme pre vás všetky potrebné informácie, ktoré vám pomôžu pri výbere bicykla zodpovedajúcim vašim potrebám.

Výber bicykla závisí predovšetkým od vašich potrieb
Bicykel sa môže stať súčasťou vášho každodenného rituálu

Do mesta: mestský bicykel

Chceli by ste chodiť do práce alebo na nákup na bicykli? Potom by ste mali zvážiť holandský bicykel. Je jednoduchý, robustný a pohodlný, má len jeden prevodový stupeň a brzdí sa jednoducho, spätným chodom. Podobne ako pri všetkých mestských bicykloch je poloha používateľa vzpriamená. Rovnako vám odporúčame zvážiť aj klasický mestský bicykel, ktorý je taktiež pohodlný ako holandský model, ale má mierne modernejší dizajn. Tento bicykel je možné vybaviť viacerými typmi rámu, hoci najbežnejším modelom je tzv. hliníkový husí krk. Ak často využívate verejnú dopravu, skladací bicykel je tiež veľmi praktický! Ak plánujete voziť deti do škôlky, či prenášať veľké nákupy, porozmýšľajte o investícii do špeciálneho bicykla, napríklad nákladnej trojkolky alebo cargo bicykla.
S mestským bicyklom nielen po meste a do obchodu
Horský bicykel zvládne aj tie najnáročnejšie cesty

Jazda v prírode: horský bicykel alebo fat-bike

Máte chuť jazdiť po rôznych terénoch a nestrachovať sa o kvalitu ciest? Horský bicykel môže byť pre vás riešením! Vďaka širokým kolesám sa na horskom (nazývanom aj terénnom) bicykli dá jazdiť takmer všade, pretože dobre drží na ceste a dokáže tlmiť nárazy, práve vďaka odpruženiu či rámu. Môžete ho tak použiť na jazdu na ceste, ale zvládne aj horský terén, vďaka čomu je v súčasnosti populárny najmä medzi začínajúcimi cyklistami. Ďalšou alternatívou na zváženie je tzv. fat-bike, ktorý sa vyznačuje ešte širšími kolesami a vynikajúcou priľnavosťou aj v náročnom teréne, ako je sneh, piesok či dokonca blato. 

Rýchla a ďaleká jazda: cestný bicykel

Cestný bicykel je výborný pre zlepšenie vytrvalosti
Máte radi športové výzvy, vyrtvalosť a rýchlosť? Porozmýšľajte potom nad cestným bicyklom. V jednoduchosti ide o športový bicykel, ktorý je často označovaný aj ako pretekársky bicykel. Ako naznačuje jeho názov, je určený pre tých, ktorí priahnú po športových výkonoch a chcú ísť rýchlo a ďaleko. Vďaka ľahkému rámu a množstvu prevodov umožňuje šliapanie vlastným tempom, a taktiež je vhodným bicyklom na zdolávanie prevýšení. Sú určené na vzdolávanie asfaltových či betónových cestách bez hrboľov. Od mestských, horských, trekkingových či gravel bicyklov sa predovšetkým líši svojimi tenkými pneumatikami, ľahkosťou, rýchlymi prevodmi a výkonnosťou. 
 

Cykloturistika: trekingový, crossový alebo horský bicykel

Ako lepšie spoznať región a jeho okolie ako na bicykli? V závislosti od motivácie a kondičky môže cyklo túra trvať jeden až niekoľko dní, či týždňov. Trekingový bicykel je najmä určený na prepravu väčšieho nákladu, nakoľko ide o robustný bicykel s blatníkmi a nosičmi, ktorý môžete využiť aj na dlhšie cesty. Crossový bicykel je zase ideálny na krátke až stredne dlhé cesty s ľahkou batožinou. Ak plánujete výlet na týždeň, môžete zvážiť aj správne vybavený horský bicykel, ktorý vám vystačí na týždňovú cyklistickú dovolenku
S dobre vybaveným bicyklom sa môžete vybrať aj cestovať
Cyklotúra je jeden z najekologickejších spôsobov dovolenky

Z každého rožku trošku: gravel bicykel 

Jazda v meste, zdolávanie obrubníkov, dlhodobé šlapanie na ceste, jazda naprieč poľnými, lesnými či štrkovými cestičkami...gravel bicykel umožňuje všestranné využitie bicykla. V skutočnosti ide o zmes cestného, horského a trekingového bicykla, na ktorého rám si môžete upevniť niekoľko druhov tašiek, a tak sa s ním vydať za dobrodružstvom! 

Pre všetkých: bicykel s elektrickou asistenciou  

V súčasnosti nájdete v ponuke všetkých kategóriách bicyklov aj modely s elektrickým pohonom. V čom spočíva ich princíp? Je to jednoduché. Podľa úsilia, ktoré chcete vynaložiť, si môžete vybrať z niekoľkých nastavení asistencie pri šliapaní, čo predstavuje ideálnu voľbu pre tých, ktorí chcú znovu začať športovať! Vďaka veľkej autonómii batérie sa elektrický bicykel stal obľúbeným dopravným prostriedkom, a to predovšetkým pre starších používateľov.

A čo vy? Už ste si vybrali svoj ďalší bicykel? 


Prečítajte si aj naše ďalšie články

    Vyberte si veľkosť