🚚 DOPRAVA ZDARMA pre internetové objednávky (nevzťahuje sa na Facebook) nad 39 €! Nakupujte bez stresu, na vrátenie tovaru máte až 100 dní! 

Splav riek na kanoe alebo kajaku aj pre úplných začiatočníkov

Čoraz viac z nás hľadá únik z ruchu mesta a volí si turistiku v prírode... kanoistika do tohto trendu dokonale zapadá! Či už sa na splav vydáte sami alebo s rodinou, príležitostne alebo pravidelne, kajaky alebo kanoe ponúkajú široké možnosti v závislosti od vašej fyzickej zdatnosti: môžete objaviť nové miesta, zažiť množstvo vzrušujúcich zážitkov a pritom si užiť kopec zábavy. Minimálnou požiadavkou je predsa len vedieť plávať a nosiť záchrannú vestu. Tak poďme na to!

Nádherná príroda počas splavovania

Kanoe, kajak a ich nespočetné výhody 

Na splavovanie nemusíte byť športovec. Ak zvládnete turistiku, môžete sa ísť aj splavovať. Mali by ste však vedieť dobre plávať a nemali by ste prepadnúť panike, ak sa na chvíľku ponoríte. Jednotlivé požičovne kanoí z bezpečnostných dôvodov ponúkajú aj záchranné vesty, ktoré musia mať počas splavu predovšetkým deti. Nezaškodí ani trochu kondičky, pretože na vode strávite niekoľko hodín. Predtým, ako sa vydáte na niekoľkodňový výlet na kanoe alebo kajaku, odporúčame vyskúšať si splav na poldennom alebo jednodňovom výlete.
Či už ide o rekreačnú alebo športovú aktivitu, kanoistika jednoznačne pomáha bojovať proti stresu a spojiť sa s prírodou prostredníctvom okysličenia. Pri samotnom pádlovaní posilňuje svaly, zapájajú sa najmä bicepsy a tricepsy, ale aj chrbtové i brušné svaly. Čo sa týka nôh, tie slúžia na stabilizáciu plavidla. 


Aký je rozdiel v pádlovaní na kajaku v porovnaní s kanoe? 

Kajaky a kanoe sa často navzájom zamieňajú, ale líšia sa konštrukciou korábu, spôsobom pádlovania a sedenia. Kanoe má ľahkú, otvorenú konštrukciu s lavičkami na sedenie, takže umožňuje voľne meniť polohy a pádlovať jedným pádlom. Je tiež stabilnejšie a priestrannejšie, zmestí sa do neho viac ľudí a nákladu ako do kajaku; okrem ruksakov a tašiek si do neho môžete pribaliť aj kempingové vybavenie, ktoré sa vám bude hodiť na dlhších výletoch.   

Splavovanie je ideálnou aktivitou pre celú rodinu
Splavovanie vyžaduje zaberanie celým telom

Kajak má vybudovanú konštrukciu so špeciálnou medzerou na sedenie, pohybujeme sa v ňom v sede pomocou dvojpádla. Ide o rýchlejšie a obratnejšie plavidlo, ktoré ale počas dlhých splavov môže byť nepohodlné, čo má za následok častejšie prestávky na pretiahnutie nôh. Kajak je v porovnaní s kanoe menej priestranný, takže množstvo nákladu je obmedzené. 

Správne vybavenie na kanoistiku

Už sme spomínali záchrannú vestu, ktorá sa odporúča pre deti alebo menej zdatných a neskúsených plavcov. Pokiaľ ide o oblečenie, najlepšie je staviť na športové tričká a tielka, najlepšie z rýchloschnúceho funkčného materiálu. K nim si oblečte športové šortky alebo bermudy. Nezabudnite si so sebou vziať aj náhradné oblečenie, ktoré si môžete bezpečne uložiť do vodotesného obalu, ktorý má každá požičovňa kanoí. V ňom je miesto aj na fotoaparát, mobilný telefón a hotovosť, a samozrejme nápoje a v závislosti od dĺžky trvania splavu aj občerstvenie. Nezabudnite ani na vetrovku pre prípadnú zmenu počasia. Mali by ste mať so sebou rovnako aj šiltovku alebo klobúk a slnečné okuliare. Pre istotu si môžete pribaliť aj krém na opaľovanie a repelent proti hmyzu. A veľmi dôležitá je správna obuv. Najlepšie je vybrať si poriadnu trekingovú obuv, ktorá je nepremokavá.

Aktivita pre všetkých plavcov 

Ak viete plávať a viete si nasadiť záchrannú vestu, splav zvládnete bez problémov! Pre začiatočníkov je kajak vo všeobecnosti jednoduchší: poloha v sede je pohodlnejšia a dvojité pádlo uľahčuje riadenie a náklony pravidla. Na druhej strane si kanoe vyžaduje viac techniky, pretože vysoká poloha vedie k nestabilite a je ťažšie riadiť loď jedným pádlom. 

Objavte krásy Slovenska z vodnej hladiny

Rieka Ondava na východnom Slovensku vhodná na splav kajakom a koanoe pre dobrodruhov

Topľa a Ondava

Nasledujúce riadky vás zavedú na úžasné dobrodružstvo, ktoré môžete zažiť pri splavovaní riek Topľa a Ondava na východnom Slovensku. Tieto dve rieky ponúkajú nádherný pohľad na prírodu a zážitok, na ktorý nezabudnete. 
Počas splavovania môžete očakávať nezabudnuteľné zážitky, ako je jazda divokou vodou, pozorovanie vtákov a iných druhov fauny a flóry a samozrejme - relaxáciu pri pohľade na malebnú krajinu.

Nezabudnite si zabezpečiť vhodné vybavenie a mať na pamäti bezpečnostné opatrenia. Splavovanie riek Topľa a Ondava môže byť výnimočným dobrodružstvom pre všetkých, ktorí milujú prírodu a vzrušenie na voľnej vode. Nechajte sa unášať tokom týchto nádherných riek a objavujte krásy východného Slovenska!

Prielom Hornádu v Slovenskom raji

Splav rieky Hornád v Slovenskom raji je považovaný za jedno z najkrajších dobrodružstiev pre milovníkov prírody a adrenalínu. Táto rieka sa pretína nádherným Slovenským rajom, oblasťou s bohatou prírodnou krásou a jedinečnými scenériami. 

Splav Hornádu vám umožní prekonať rýchle prúdy a kaskády, preplaviť sa lesnými porastmi a obdivovať úžasné skalné útvary. Počas tejto jazdy budete mať príležitosť zažiť spojenie s prírodou na úplne novej úrovni. Pre milovníkov dobrodružstva a prírody nie je splav Hornádu v Slovenskom raji len zážitkom, ale skutočnou životnou udalosťou. Pripravte na splav tejto úchvatnej rieky a objavte krásy Slovenského raja!
Prielom Hornádu v Slovenskom raji - ideálne miesto na splav kajakom
Splav riek Hron a Orava na strednom Slovensku

Hron a divoká Orava

Nechajte sa zlákať dobrodružstvom a vydajte sa na splav riek Hron a Orava na strednom Slovensku! Tieto dve rieky ponúkajú nádherný výhľad na slovenskú krajinu a dovoľujú vám zažiť nádherné chvíle strávené na voľnej vode. Splav rieky Hron vás zavedie cez údolie plné úchvatných scenérií a prírodných krás. Môžete si vychutnať pohľady na hory a lesy, zatiaľ čo sa necháte unášať tokom tejto malebnej rieky. 

Rieka Orava vám ponúkne úplne odlišný zážitok. Je známa svojou divokosťou a krásnou prírodou. Splav Oravy vás zavedie cez hory a údolia, pričom sa vám naskytne pohľad na mohutné hrady, ktoré zdobia brehy rieky. Pripravte sa na vzrušujúce vlny, čistú prírodu a kúsok histórie. Toto dobrodružstvo vám prinesie spomienky na celý život!
Splav Malého Dunaja na západnom Slovensku pre všetkých dobrodruhov

Malebný Malý Dunaj

Zo Západného Slovenska prichádza nádherný príbeh splavu rieky Malý Dunaj. Táto malebná rieka je jedna z najlepších destinácií pre prírodných nadšencov a dobrodruhov. Splav Malého Dunaja ponúka jedinečný pohľad na krásne močiare, ktoré ho obklopujú. Počas splavu môžete pozorovať rôzne druhy vtákov, obyvateľov tejto unikátnej prírodnej oblasti.

Okrem nádherných prírodných scenérií sa môžete tešiť aj na pokojné i dobrodružné vody Malého Dunaja. Tento splav ponúka dokonalú rovnováhu medzi relaxáciou a vzrušením. Vyberte sa na toto dobrodružstvo a objavte krásy Západného Slovenska zo úplne nového uhla pohľadu!
 

Užívajme si prírodu a rešpektujme ju

Nezabúdajme, že kanoistika je predovšetkým rekreácia a pokoj. Mali by sme pamätať na dodržiavanie ticha a neznečisťovať vodné a lesné plochy. Žime v súlade s prírodou! Najmä na jar a začiatkom leta je potrebné si dať pozor na hniezdenie vodného vtáctva. Ak objavíte hniezda, dodržiavajte bezpečnú vzdialenosť. Neukotvujte kanoe len tak kdekoľvek, ale len na určených miestach. Ak sa zastavíte na štrkových brehoch na piknik, nerozkladajte oheň a odpadky si odneste so sebou. Buďte ohľaduplní k ostatným plavidlám, lodiam alebo rybárom.
K prírode sa správajte s úctou, rešpektujte ju
Ak si vezmete tieto rady k srdcu a nebojíte sa vody, potom vás na prvej plavbe na kanoe čakajú nezabudnuteľné zážitky v prírode. Prajeme vám veľa zábavy, nechajte sa uniesť dobrodružstvom na vode!

Prečítajte si aj naše ďalšie články

    Vyberte si veľkosť

      Aktualizovali sme naše veľkosti, aby sme vám uľahčili výber. Pozrite si našu pred objednaním!