Zoznámte sa so skialpinizmom 

Skialpinizmus je skvelý spôsob, ako spoznávať hory v zime na zjazdovke alebo mimo nej, bez použitia lanoviek či vlekov. Ak je tento spôsob lyžovania s rešpektom k prírode v mnohých ohľadoch vzrušujúci (zbohom davy, ahoj úspora na skipasoch...), nemali by sme podceňovať fyzickú námahu a prípravu, ktorú si vyžaduje. Pripravili sme pre vás zhrnutie dôležitých bodov, ktoré je potrebné zvážiť pred tým, ako sa vydáte na úžasné dobrodružstvo skialpinizmu! 
Skialp, ideálny šport v zime
Pozor, skialpinizmus vyžaduje fyzickú kondíciu

Fyzická kondícia je základ

Skialpinizmom si výrazne zlepšíte fyzickú kondíciu. Už nebudete len zjazdovať, ale aj šliapať na vrch a jazdiť v neupravenom teréne. Zrazu zistíte, že používate úplne iné svaly ako pri bežnom lyžovaní. Vo všeobecnosti platí, že iba kvalitným tréningom viete vybudovať dobrú fyzickú kondíciu. Odporúča sa začať od nižšej náročnosti a postupne pridávať na vzdialenosti a stúpaniach. Musíte byť schopní samostatne vyšľapať na zasnežený kopec a zlyžovať ho naspäť dolu. Pri zjazde musí vaša úroveň lyžovania umožniť napredovanie v rôznych typoch terénu a na rôznych druhoch snehu. Preto sa odporúča, aby ste sa cítili pohodlne na červených zjazdovkách.

Pravidlá skialpinizmu

Predtým, ako sa vydáte na túru, overte si, či je v danom stredisku povolená skialpinistická turistika. V ideálnom prípade by ste mali na začiatok stráviť aspoň pol dňa so špecializovaným inštruktorom, ktorý vás oboznámi so všetkými pravidlami. Cestou hore sa pohybujte len po okrajoch zjazdoviek, a to aj večer po prejazde ratrakov, aj keď je zjazdovka už prázdna. Zjazdovku by ste mali prechádzať len vtedy, keď máte dostatočnú viditeľnosť. Cestou dole si vychutnajte lyžovanie na zjazdovke alebo mimo nej. Vo večerných hodinách nerobte stopy uprostred čerstvo upravených zjazdoviek. Maximálna opatrnosť je potrebná pri úprave svahu, kde sa používajú navijaky dlhé niekoľko desiatok metrov: lano, ktoré je niekedy do poslednej chvíle neviditeľné, môže byť pod ukryté pod snehom alebo natiahnuté cez svah (nebezpečenstvo smrti).
Zainvestujte do poriadneho vybavenia

Potrebné vybavenie

- lyžiarske palice a prilba, ktoré sú bežné aj pri zjazdovom lyžovaní
- špeciálne skialpinistické lyžiarky, ktoré sú flexibilné, ľahké a prispôsobené na chôdzu
- skialpinistické lyže, ktoré sú ľahšie ako lyže na zjazdové lyžovanie, vybavené špeciálnym skialpinistickým viazaním
- skialpinistické pásy na lyže, takzvané tulenie pásy, ktoré sa umiestnia zo spodu lyže na výstup a odstránia pri zjazde
- vhodné oblečenie, ktoré vás udrží v suchu a v teple , odvedie nadbytočné teplo pri stúpaní, no ochráni pred chladom a vetrom
- ruksak, do ktorého si zabalíte vrecko na odpadky, dostatok tekutín, občerstvenie alebo dokonca kompletné jedlo, ako aj náhradnú oblečenie a náhradný pár rukavíc
 

Kde začať so skialpinizmom

Najlepší spôsob, ako začať s týmto druhom lyžovania v úplnej bezpečnosti, je začať v stredisku, na upravených, bezpečných, udržiavaných a vyhradených trasách v sprievode inštruktora. Na začiatku sa odporúča nevychádzať príliš ďaleko od strediska, aby ste sa nestratili v lese a znížili riziko nebezpečenstva odtrhnutia lavín. 

Rešpekt k prírode

Aj keď je krásne vychutnávať si nedotknutú prírodu a prípadne pozorovať zvieratá, vždy dodržiavajte odstup a neplašte ich. Pre všetky živočíchy je zima veľmi náročným obdobím s nedostatkom potravy a extrémnymi podmienkami. Zbytočný stres môže viesť k strate energie až vysileniu. Nedodržiavanie sezónnej uzávery so sebou nesie i druhotné následky. V prípade úrazu a následnej záchrany vrtuľníkom, môžu byť živočíchy okrem hluku vystavené aj iným stresujúcim faktorom, ktoré si záchranná akcia vyžiada. Sezónna uzávera chráni tiež rastliny a pôdny kryt, ktoré sú na jar pri topení snehu najcitlivejšie na zašliapavanie.
 
Nenarúšajte beh prírody, rešpektujte miestne nariadenia

Obľúbené trasy vhodné pre skialpinizmus na Slovensku

Na Slovensku máme naozaj niekoľko krásnych miest na skiaply

Skialp nad Bratislavou? Kamzík!

Začnime pekne z ľahka. Aj keď ste v Bratislave, môžete sa vybrať na skialp. Stačí prejsť pod lanovkou zo Železnej studničky na Kamzík. Ak nemáte čas na celodenný výlet, ale stále je dostatok snehu a krásne počasie, alebo ak ste skialpový začiatočník, táto trasa je pre vás ideálna.

Okolo Štrbského plesa

Štrbské pleso je ideálne pre začiatky skialpinizmu. Svoje si tu nájdu začiatočníci aj pokročilí lyžiari. Pre začiatočníkov je najlepšie zísť dole svahom a prejsť Furkotskou alebo Mlynickou dolinou. Nezabudnite, že od pravého okraja svahu môžete ísť len do vzdialenosti dvoch metrov!

Od Donoval až po Kráľovú Hoľu

Z hľadiska skialpinizmu je najzaujímavejší stred, východ a hlavný hrebeň Nízkych Tatier. Jeho severná časť je drsnejšia s množstvom žľabov, južná časť ponúka krásne široké pláne a tým aj nekonečné možnosti pre freeridové zjazdy. Úžasná trasa pre skialpinistov začína napríklad na Štefánikovej chate (kde môžete prenocovať a vyraziť skoro ráno), odkiaľ môžete vystúpiť priamo na Ďumbier (2043 m n. m.). Odtiaľ pokračujete po hrebeni na Chopok (2024 m n. m.) a potom sa spustíte jedným zo žľabov späť na chatu.

Západné Tatry - To najlepšie na záver

Krásne miesta na skialpinizmus nájdete po celom Slovensku, ale ich mekkou sú jednoznačne Západné Tatry, najmä Roháče, ktoré sú výborne dostupné v blízkosti obce Žiar. Rozmanitosť terénu, množstvo trás, krásne výhľady, skvelý sneh.... Skrátka všetko, čo potrebujete!

Prajeme vám veľa zábavy počas vašich športových dobrodružstiev v prírode. Starajte sa o seba a zostaňte fit!


Prečítajte si aj naše ďalšie články

    Vyberte si veľkosť