🚚 DOPRAVA ZDARMA pre všetky internetové objednávky nad 39 €! Nakupujte bez stresu, na vrátenie tovaru máte až 100 dní!

Šport ako zábava, radosť zo života a zdravie

Šport je jednou z najobľúbenejších voľnočasových aktivít, pretože športom zabijete niekoľko múch jednou ranou: trávenie voľného času, zážitky v prírode i fyzickú a duševnú rovnováhu v každodennom a pracovnom živote. A nikdy nie je neskoro začať športovať, pretože šport nepozná vek! Tí, ktorí doposiaľ ešte nešportovali alebo športovali len málo, nájdu v nasledujúcom článku tipy a odporúčania pre športových začiatočníkov. Nechajte sa inšpirovať a tešte sa na novú etapu života plnú zábavy, zdravia a duševnej rovnováhy! Myslíte si, že sľubujeme príliš veľa? Vyskúšajte to a nájdite si šport, ktorý vám vyhovuje!

Šport, základ duševnej a fyzickej rovnováhy
Každý si potrebuje nájst ten „svoj“ šport

Je pre mňa šport zdravý?

Ak si nie ste istý/á, či je šport pre vás skutočne vhodný, objednajte sa na preventívnu prehliadku k svojmu všeobecnému lekárovi. Má to dve výhody. Po prvé, lekár vám môže odporučiť, aký druh športu je pre vás vhodný z hľadiska krvného obehu a pohybového aparátu. A po druhé, budete mať k dispozícii východiskové hodnoty pulzu, krvného tlaku atď. a následne môžete porovnať, ako sa tieto hodnoty vplyvom športu menia. Okrem toho vám potom lekár môže poskytnúť aj orientačné hodnoty, ako intenzívne by ste mali športovať a ako môžete upraviť trvanie a frekvenciu v závislosti od tréningu.

Aké sú výhody pravidelného cvičenia?

Šport, najmä šport na čerstvom vzduchu, posilňuje kardiovaskulárny systém. Načerpáte kyslík a zrýchli sa vám metabolizmus. Okrem toho cvičenie na čerstvom vzduchu posilňuje imunitný systém, zlepšuje krvný obeh a v neposlednom rade vaše bunky spaľujú tuky. Celý pohybový aparát, svaly, šľachy, väzy a kĺby, sa posilňujú a udržiavajú v pohybe, čím sa predchádza zraneniam a zvyšuje sa obratnosť, vďaka čomu je šport stále príjemnejší, pretože s väčšou silou a vytrvalosťou sa váš akčný rádius, napr. na túrach alebo cyklistických výletoch, zväčšuje a zážitky v prírode sú pestrejšie a intenzívnejšie.

Čas na čerstvom vzduchu netreba podceňovať

Šport ako liek na dušu i telo & záruka dobrej fyzickej kondície

Šport, najmä šport na čerstvom vzduchu, posilňuje kardiovaskulárny systém. Načerpáte kyslík a zrýchli sa vám metabolizmus. Okrem toho cvičenie na čerstvom vzduchu posilňuje imunitný systém, zlepšuje krvný obeh a v neposlednom rade vaše bunky spaľujú tuky. Celý pohybový aparát, svaly, šľachy, väzy a kĺby, sa posilňujú a udržiavajú v pohybe, čím sa predchádza zraneniam a zvyšuje sa obratnosť, vďaka čomu je šport stále príjemnejší, pretože s väčšou silou a vytrvalosťou sa váš akčný rádius, napr. na túrach alebo cyklistických výletoch, zväčšuje a zážitky v prírode sú pestrejšie a intenzívnejšie.


Pravidelné cvičenie nielenže spaľuje kalórie, povestné „pneumatiky“, ale aj formuje postavu a posilňuje svaly. Aj keď vaším cieľom nie je dokonale vyrysované brucho, určite vás potešia trochu definované kontúry tela. A aj pokožka sa po určitom čase pravidelného cvičenia lepšie prekrví a vyzerá sviežejšie a hladšie, čo vám mimochodom pomôže k zdravšiemu vzhľadu.

Ktorý šport je pre mňa najlepší?

Pri výbere vhodného športu pre vás je najlepšie venovať pozornosť nasledujúcim bodom:

1. Keďže by ste mali šport vykonávať pravidelne, musí zapadnúť do vášho denného/týždenného režimu. To znamená žiadnu časovo náročnú prípravu, žiadne dlhé cesty do športovej haly, bazéna alebo na tréningové ihrisko.
2. Vyberte si šport, pri ktorom na začiatku neutratíte príliš veľa peňazí za vybavenie, pretože ešte neviete, či je to presne to, čo vás bude baviť.
3. Vyhľadajte si podobne zmýšľajúcich ľudí, ktorí sú na rovnakej úrovni ako vy, pretože v skupine je to väčšia zábava a navzájom sa povzbudzujete. Stačí sa opýtať kolegov alebo priateľov.
4. Nech už začnete s akýmkoľvek športom, začnite s krátkymi tréningami a pomaly zvyšujte intenzitu.
5. Na začiatku si nestanovujte príliš vysoké ciele, ale skôr dosiahnuteľné ciele. Takto získate pozitívne skúsenosti a pravdepodobnosť, že vytrváte a budete sa stále zlepšovať, je oveľa väčšia.
6. Vaše pravidelné cvičenie je dôležité! Preto si vyhraďte určité časové intervaly, ktoré dodržíte a ktoré bude rešpektovať váš partner a rodina.

Beh v znamení slobody bez zbytočného utrácania

Behu sa hranice nekladú! Môžete si ísť zabehať takmer kdekoľvek, do parku, popri rieke, okolo jazera, cez pole alebo aj v lese. Avšak, jedno netreba podceniť... najdôležitejšou súčasťou behu je poriadna bežecká obuv. Topánky by mali mať podrážku, ktorá tlmí nárazy a poskytuje dobrú oporu pre vaše nohy. Okrem toho sú dôležité aj špeciálne športové ponožky, ktoré zabezpečujú dobrú mikroklímu chodidla a vďaka predtvarovaným pätám a špičkám zabraňujú vzniku tlakových bodov. V závislosti od ročného obdobia budete portebovať zainvestovať aj do krátkych alebo dlhých nohavíc, najlepšie z mikrovlákna, funkčného trička, cez ktoré si na jeseň a v zime môžete obliecť flísovú mikinu alebo vetrovku, to je všetko, čo potrebujete!
Beh je jeden z „najlacnejších” športov

Inšpirujte sa

Plávanie môžete spojiť aj s patričným oddychom

Plávanie bez zaťaženia kĺbov

Plávanie je šport, ktorý je najšetrnejší ku kĺbom a výborne stimuluje krvný obeh. Počas týždňa alebo po práci si zájdite do krytého alebo vonkajšieho bazéna, cez víkend si to namierte zase k jazeru. Deň pri jazere môžete často spojiť s prechádzkou alebo aj turistikou. Nie je nič lepšie ako osviežiť sa v jazere po dlhej túre! Samozrejme, plávanie môžete spojiť aj s cyklistickou. Prečo si výlet zámerne nenaplánovať tak, aby ste si na konci zaplávali jedno kolo? Takto si precvičíte nohy, ruky a to všetko osviežujúcim, nenáročným spôsobom, ktorý je nenáročný na kĺby, a samozrejme skvelý pre zdravie.

Bicykel do práce alebo na nákupy

Cyklistika má oproti všetkým ostatným športovým aktivitám tú výhodu, že bicykel nie je len športovým náradím, ale aj dopravným prostriedkom, ktorý sa dá dobre využiť v každodennom živote. Prečo si nevybaviť jednu alebo dve záležitosti na bicykli? Alebo raz týždenne dochádzať do práce na bicykli. Ak váhate nad výberom bicykla, poradíme vám v našom článku „Aký bicykel si kúpiť“. Ďalšou možnosťou môže byť kombinácia aktivít, napr. naplánujte si ďalší výlet na piknik na bicykli a ako cieľ si možno vyberte kúpalisko, kde si zároveň môžete zaplávať.
S bicyklom môžete vyraziť prakticky všade
Turistika je veľmi obľúbeným športom na Slovensku

Turistika a spoznávanie prírody

Spoločné túry s priateľmi sú nielen zdravé, ale aj veľmi spoločenské. Cestou sa môžete nerušene rozprávať, pretože máte na seba dostatok času. Nemusí to byť vždy len Svätojakubská cesta! Môžete sa rozhodnúť ísť pozdĺž rieky, po malých etapách, až kým po niekoľkých naplánovaných úsekoch v priebehu roka nedosiahnete ústie rieky. Nie darmo platí pravidlo „Pomaly ďalej zájdeš...“. Základné tipy a rady ako sa pripraviť na turistiku nájdete v našom článku „Ako sa fyzicky pripraviť na turistiku v horách“. 
Želáme vám veľa zábavy a úspechov pri vašich športových aktivitách a zážitkoch v prírode!


Prečítajte si aj naše ďalšie články

    Vyberte si veľkosť

      Aktualizovali sme naše veľkosti, aby sme vám uľahčili výber. Pozrite si našu pred objednaním!